BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip žinoti, valiuta yra stipri ar silpna?

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad valiuta yra tiesiog valiuta ir ji negali turėti tokių savybių, kaip silpnumas ar stiprumas. Vis tik ekonomistai, ištyrę skirtingas valiutas, nustatė, jog už vienoje šalyje esančius pinigus galima įsigyti ne tą patį, ką už kitoje šalyje esančius. Be abejo, tai esate pastebėję ir jūs patys, kada keliaudami į skirtingas šalis turite mokėti už tą patį daiktą kelis kartus didesnę ar mažesnę sumą. Dėl ilgalaikes paskolos, žinodami, jog kurioje nors šalyje galima įsigyti daiktų kur kas pigiau, galima net ir sutaupyti…

Grįžtant prie to, kaip žinoti, ar valiuta yra stipri, ar silpna. Jau anksčiau buvo išsiaiškinta, jog valiutų kursai niekuomet nebūna stabilūs – daugiau ar mažiau jie keičiasi kiekvieną akimirką. Įprastai tokį valiutos kursą veikia tik valiutos paklausa ir pasiūla. Tiesa, yra ir tokių atvejų, kada kurios nors valstybės nacionalinė valiuta yra susieta su kita, paprastai stipria laikoma, valiuta. Valiutų siejimas gali būti dviejų tipų: absoliutusis, kada valiutų vertė yra identiška, arba gali turėti tam tikro lankstumo, kaip ir daugelis pasaulio valiutų. Kada nacionalinė valiuta yra susieta su kita, stipresne valiuta, tai ji gali būti vadinama irgi stipria. Na, o jei ne, tai bent tokia sąsaja leidžia numatyti šalyje esančią perkamąją galią. Todėl čia ir vėl ilgalaikes paskolos turėtojai gali sėkmingai investuoti pasiskolintus pinigus.

Ekonomika – tai labai įdomus procesas, kuris neišvengiamai keičia ir mūsų gyvenimą. Todėl tik ja besidomintieji, gali suprasti, kokie pokyčiai yra numatomi. Pavyzdžiui, kada pablogėjus šalies ekonomikos būklei, pradeda kristi tos šalies valiutos vertė kitų šalių atžvilgiu, tai trumpuoju laikotarpiu bankas gali bandyti dirbtinai palaikyti valiutos kursą, ją supirkinėdamas arba pakeldamas palūkanų normas, tačiau ilgesnėje perspektyvoje problemą gali išspręsti tik gerėjanti ekonomika. Ekonominės problemos sukelia reiškinį, vadinamą devalvacija. Tai yra vienos šalies valiutos nuvertėjimas kitų šalių atžvilgiu. Devalvacijos priežastis gali būti didelė infliacija, trukdanti gamybos įmonėms konkuruoti užsienio rinkose. Tačiau gali būti ir atvirkštinis variantas, kada valiutos vertė pakeliama. Toks procesas vadinamas revalvacija. Svarbu pasakyti, jog silpna vienos šalies prekių paklausa sumažina tos šalies valiutos, kuria reiktų atsiskaityti už prekes, pasiūlą. Žema palūkanų norma privilioja mažiau investuotojų, todėl užsieniečiai nerodys tokios didelio susidomėjimo tos šalies valiuta. Būtent dėl to, pasikeitus ekonominei situacijai, ir jums gali tekti kreiptis dėl ilgalaikes paskolos.

PaskolosTau.lt - Kad gyvenimas būtų lengvesnis..

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą